021-88610116 Info@eltiam-charity.ir

خیریه دانشجویی التیام

ما با شما سرآغاز اتفاقات قشنگیم

 • صفحه اصلی / مقاله های التیامی / مددکاری اجتماعی به…
مددکاری اجتماعی به چه معناست؟

مددکاری اجتماعی به چه معناست؟

مددکاری اجتماعی به چه معناست؟

خیریه دانشجویی التیام

در این مقاله قصد داریم شما را با مفاهیم مددکاری اجتماعی آشنا کنیم.

 • تعریف جهانی مددکاری اجتماعی

تعریف زیر در نشست عمومی IFSW (فدراسیون بین‌المللی مددکاری اجتماعی) و مجمع عمومی IASSW (انجمن بین‌المللی مدارس مددکاری اجتماعی) در ژوئیه سال ۲۰۱۴ به تصویب رسید .

“مددکاری اجتماعی یک حرفه کاربردی و رشته تحصیلی دانشگاهی است که توسعه و تغییر اجتماعی، انسجام اجتماعی و توانمندسازی و آزادسازی افراد را تسهیل می‌کند. اصول عدالت اجتماعی، حقوق بشر، مسئولیت جمعی و احترام به تفاوت‌ها (diversities) در مددکاری اجتماعی اساسی‌اند. مددکاری اجتماعی، با تکیه بر علوم اجتماعی،  علوم انسانی و دانش بومی، افراد و ساختارها را در مقابله با چالش‌های زندگی و ارتقاء رفاه و بهزیستی درگیر می‌کند.”

به عبارتی مددکاری اجتماعی، حرفه‌­ای است که هدف آن،  بهبود وضعیت کلی جامعه به ویژه کمک به اقشار آسیب دیده است. این حرفه به افراد، خانواده­‌ها، گروه‌ها و جوامع کمک می­‌کند تا رفاه فردی و اجتماعی خود را ارتقاء بخشند و هدف آن کمک به افراد در توسعه مهارت­‌های خود و توانایی آن­‌ها در استفاده از منابع خود و جامعه برای حل مشکلات است. مددکاری اجتماعی علاوه بر بررسی، کاهش و رفع مشکلات فردی و شخصی، به مسائل اجتماعی گسترده­‌تر مانند فقر، بیکاری و خشونت‌های خانگی و… نیز می­‌پردازد.

جنگ جهانی دوم و پیامدهای ناشی از آن (بی سرپرستی فرزندان)، گسترش شهرنشینی و شکل گیری کلان شهرها، وقوع بلایای طبیعی و پیامدهای آن، افزایش جمعیت، مهاجرت­‌ها،  توسعه قلمرو علوم پزشکی، ایجاد رویکرد­های تازه برای حل مشکلات، تحولات اقتصادی و اجتماعی، دگرگونی صنعتی و… باعث ضرورت شکل گیری خدمات مددکاری اجتماعی در جهان شد.

در کشور ما ایران، مددکاری اجتماعی جدید با ایجاد آموزشگاه‌های عالی خدمات اجتماعی در سال ۱۳۳۷ در تهران آغاز شد.

 

 

 • تعریف مددکار اجتماعی

مددکار اجتماعی به فردی اطلاق می­‌شود که با بهره­‌گیری از مهارت‌ها و تعالیم حرفه­‌ای و همچنین منابع موجود در جامعه تلاش می­‌کند استقلال و تعادل گروهی و اجتماعی افراد یا مددجویان را فراهم کند تا مشکل آن­‌ها را حل نماید، گاهی جهت توصیف این حرفه از واژه مهندس اجتماعی استفاده می­‌شود که محدوده­ی وسیعی را شامل می­‌شود.

خیریه دانشجویی التیام

 • تعریف مددجو در مددکاری فردی

در مددکاری فرد مددجو شامل شخص و خانواده او می­‌شود که در شرایط نامناسبی قرار گرفته­‌اند و بدون دخالت سازمان و یا در میان سازمان،  موسسه یا فرد حرفه­‌ای یعنی مددکار اجتماعی قادر به حل و فصل مشکل خود نمی باشد.

 • تعریف مشکل

به معنی علت و مجموعه‌ای از علل شرایط و موقعیتی است که موجب ضعف و تقلیل توانایی و کارآیی در روند کاری فعالیت­‌ها و زندگی اجتماعی افراد گروه‌های در جامعه می­‌گردد.

 • اصول مددکاری اجتماعی

 1. اصل پذیرش : پذیرش مددجو به همان صورتی که هست
 2. اصل فردیت: تفاوت قائل شدن بین مددجویان و مشکلات آن‌­ها
 3. اصل رازداری حرفه‌­ای: پنهان نگهداشتن اسرار مددجو از دیگران
 4. اصل رابطه حرفه‌­ا­ی: ارتباطی منطقی برای برآوردن نیازها و حل مشکلات مددجو
 5. اصل مشارکت : حل مشکل مددجو با استفاده از توانایی‌های وی
 6. اصل خودآگاهی مددکار: خودشناسی مددکار اجتماعی نسبت به نقاط قوت و ضعف خود

 

 • ارزش­‌ها در مددکاری اجتماعی

 1. احترام گذاشتن و قبول مقام انسانی
 2. قادر سازی
 3. اعتقاد به برابری انسان­‌ها
 4. عدم پیش داوری
 5. فردیت
 6. خودشناسی مددکار
 7. پذیرش
 8. کنترل احساسات مددکار
 9. ایجاد رابطه حرفه ای
 10. احترام به احساسات مددجو
 11. رازداری حرفه ای
 • کارابزارهای مددکاری اجتماعی

 1. رابطه حرفه­‌ای :

یک ارتباط منطقی که بر اساس اصول مددکاری اجتماعی برقرار شده، این رابطه از ابتدای مراجعه مددجو به مددکاری آغاز می­‌شود و تا آخرین مراحل مددکاری یعنی تا پایان پیگیری باید ادامه داشته باشد مگر اینکه رفتار یا اتفاقی موجب قطع آن گردد که در این صورت رابطه حرفه‌ای به رابطه‌ای اداری تبدیل می‌شود. رابطه حرفه‌ای یعنی اعتماد متقابل بین مددکار اجتماعی و مددجو

 1. مصاحبه:

ابزاری است برای کسب اطلاعات و همچنین وسیله ای برای درمان

 1. بازدید از منزل: مددکار اجتماعی در تمام فعالیت‌های خویش چه در بخش نظری و چه در روش شناسی به حفظ کیان خانواده توجه ویژه دارد.

 

 • روش‌های مختلف مددکاری اجتماعی در ارائه خدمات

مددکاری اجتماعی برای ارائه خدمات حرفه‌­ای خود، از سه روش مستقیم و سه روش غیر مستقیم استفاده می کند؛

روش­‌های مستقیم آن عبارتند از: مددکاری فردی یا کار با فرد، مددکاری گروهی یا کار با گروه، مددکاری جامعه ای یا کار با جامعه. سه روش غیر مستقیم آن نیز شامل، مدیریت در موسسات خدمات اجتماعی، تحقیقات رفاه اجتماعی و اقدامات اجتماعی می­‌شود.

 1. مددکاری فرد یا کار با فرد، که خدمات حرفه‌ای را به فرد دارای مشکل و خانواده او ارائه می نماید.
 2. مددکاری گروهی یا کار گروه، که خدمات حرفه‌ای را از طریق گروه‌های دارای مشکل و با استفاده از خاصیت گروه به اعضای گروه ارائه می‌نماید.
 3. مددکاری جامعه­‌ای یا کار با جامعه که خدمات حرفه­‌ای را به افراد یک جامعه با محدوده مشخص و از طریق گروه‌های درون آن جامعه، با استفاده از فنون برنامه ریزی و اجرای طرح­‌های توسعه و ارزشیابی خدمات عام المنفعه ارائه می نماید.
 4. مدیریت موسسات رفاه اجتماعی که خدمات حرفه‌ای خود را با سرپرستی و اداره موسسات خدمات اجتماعی و به طور مستقیم در اختیار نیازمندان قرار می­‌دهد.
 5. تحقیقات در زمینه رفاه اجتماعی که خدمات حرفه­‌ای خود را بر استفاده در طرح­‌های اجرایی خدمات اجتماعی از طریق تهیه و اجرای طرح‌های تحقیقاتی ارائه می نماید.
 6. اقدام اجتماعی، که خدمات حرفه‌ای را با استفاده از قوانین و امکانات موجود و یا از طریق گذراندن قوانین جدید و ایجاد امکانات به طبقات نیازمند و کل جامعه ارائه می نماید.

خیریه دانشجویی التیام

 • جامع هدف در مددکاری اجتماعی

 • بیماران
 • سالمندان
 • زنان (بد همسر، سرپرست خانوار)
 • آسیب دیدگان اجتماعی:
 1. کودکان (کودکان بی سرپرست، کودکان خیابانی، کودکان فراری، کودکان کار، کودک آزاری، کودکان بزهکار)
 2. افراد دارای اعتیاد
 3. محکومین دراز مدت زندان­‌ها
 4. متکدیان
 5. و…

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian